17.9.2018

Loket - královský hrad jak se patří

Další zastávka seriálu Běžíme na hrad se uskuteční v sobotu 22.9. na krásném kamenném královském hradu Loket. Pojďme se trochu podívat do zajímavé historie tohoto více než 800 let starého sídla, tyčícího se na žulovém masívu nad Ohří. 

Založen byl zřejmě jako pohraniční pevnost. Soužil králům, Šlikům a pánům z Plavna, loketským měšťanům, až v 19. a 20. století skončil trochu neslavně - jako vězení. Za zakladatele je považován buď český král Vladislav I., nebo ministeriálové císaře Fridricha I. Barbarossy, kteří zdejší oblast osidlovali rolníky z německých zemí. 

Na přelomu 12. a 13. století vzniklo hrazené podhradí, které bylo později povýšeno na královské město. Koncem 14. století pak získal hrad současnou gotickou podobu a stal se častým útočištěm příslušníků královského rodu. První dochovaná písemná zmínka o Lokti pochází z roku 1234. Později za vlády Přemysla Otakara II. přišla velká přestavba hradu v raně gotickém slohu. 

Za nepokojů proti králi Janu Lucemburskému našla na Lokti útočiště královna Eliška Přemyslovna s maličkým Václavem, pozdějším císařem římským Karlem IV. Přestože byl zde ve svých třech letech vězněn, rád se na Loket v dospělosti vracel. 

V roce 1434 hrad obléhali husité, ale ani na druhý pokus ho nedobyli. Odměnou za finanční výpomoc jej v zástavě získal kancléř Kašpar Šlik a pod správou rodu Šliků se Loket měnil z gotického hradu na reprezentativní rodové sídlo s rysy nastupující renesance. 

Pak přišla správa pánů z Plavna, těm se však nedařilo a hrad koncem 16. století přešel do správy loketských měšťanů a v následujících letech sloužil převážně k hospodářským účelům. 

A potom už přišla nešťastná Třicetiletá válka. Město bylo mnohokrát obléháno a ostřelováno, nakonec jej dobyla císařská vojska. Koncem války nebylo ušetřeno obléhání švédskými vojsky, ale hlavně Loket hospodářsky decimovaly morové rány a císařská nařízení o zařazení Lokte mezi pohraniční pevnosti. Jako vězení hrad fungoval od dvacátých letech 19. století až do roku 1948.


Zajímavosti:

- 26 metrů vysoká románská věž je nejvýraznější dominantou hradu Loket. Nabízí překrásný výhled do širokého okolí a ukrývá pozůstatky obytné místnosti s krbem a prevétem (středověkým záchodkem)

- Loket měl i svého draka Šarkana, podobou blízkému hadu nebo ještěru. Na rozdíl od jiných draků byl / nebo stále je velký dobrák. Odpradávna k němu chodí loketské hospodyňky pro oheň do kamen.

- v markrabství hradu jsou umístěny exponáty z navrácených loketských sbírek. Například stará loketská lékárna, dřevěné sochy a plastiky. Na stejném místě je vedle vzácných minerálů k vidění i legendární loketský meteorit, o který se zajímal i sám Johann Wolfgang Goethe.

- jedinečnou podívanou je ukázka toho,  jak bylo vykonáváno středověké právo. Obrazy pohyblivých figurín dokreslují mrazivé výkřiky a sténání trestanců. Vše se odehrává v autentických prostorách sklepního vězení hradu Loket.

- rozmanitá je expozice historických zbraní, chladných i palných. Součástí výstavy je také široká ukázka staré vojenské výstroje, přilbic a umělecky vyvedených střeleckých terčů.

 

Kam na výlet do okolí?

- Určitě do Karlových Varů, ty snad ani není třeba představovat.

- Na Svatošské skály. Národní přírodní památka se nachází nad Ohří po proudu řeky mezi Loktem a Karlovými Vary. Jsou to výjimečné žulové skalní tvary s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů. Roste zde například třezalka rozprostřená nebo sasanka pryskyřníkovitá. V lokalitě hnízdí výr velký. Svatošské skály navštěvovala během pobytu v Karlových Varech řada známých osobností jako například J. W. Goethe nebo V. Mrštík.

- Do Františkových lázní. Léčivé účinky tamějších pramenů jsou známy od 15. století. Vodu z pramenů používali nejen místní obyvatelé, ale byla prodávána i po celém Německu. V roce 1700 prodej františkolázeňské vody v Německu převýšil objem vody pocházející ze všech německých lázní. Město bylo založeno v roce 1793 císařem Františkem I. jako první slatinné lázně na světě.

- Do rezervace SOOS. Slovo „Soos“ znamená v egerlandském, zdejším chebském německém nářečí „močál“. Naučná stezka vede po dřevěných chodnících na dně vyschlého slaného jezera, ve kterém ze schránek jezerních řas rozsivek vznikla evropská rarita – tzv. křemelinový štít. Nyní je z jezera rozlehlé rašeliniště a slanisko s dozvuky vulkanické činnosti v podobě unikátních „mofet“, z nichž vybublává CO2, dále zde vyvěrají minerální prameny, např. Císařský pramen. Díky pozdní vulkanické činnosti, rašelině i dalším vlivům je krajina v této rezervaci jako z jiného světa, nemá ve střední Evropě obdoby. V rezervaci bylo zjištěno 31 druhů měkkýšů.

 - Na Kladskou. Kladská (německy Glatzen) asi 7 kilometrů severně od Mariánských Lázní, byla založena jako lovecká osada roku 1875. Dominantou osady obklopené lesy je dřevěný lovecký dům v alpském stylu s možností ubytování; původně byl loveckým zámečkem knížete Schönburga-Waldenburga. Je to oblíbené východisko pro výlety do národní přírodní rezervace Kladské rašeliny, začíná zde i naučná stezka rezervací.

- Do Chebu na Špalíček. Špalíček je uskupení jedenácti původně gotických domů, stojících nyní na místě bývalých masných bud a masných krámů, z 13. století, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v historickém centru Chebu. Charakteristická je hrázděná konstrukce, typická pro oblast Chebska.

- Na zámek Bečov a na relikviář zlatého Maura. Zámek nechal vybudovat v polovině 18. století tehdejší majitel bečovského panství Dominik Ondřej z Kounic. Architekt barokní budovy využil starou baštu jako základ pro rozměrnou polygonální věžici a zachoval i renesanční portál předhradí z doby kolem roku 1540, který využil jako vstupní portál zámku. Přístupem se stal zděný most nesený osmi hranolovými pilíři. Je tu vystaven i slavný relikviář svatého Maura, významná románská památka pocházející z první třetiny 13. století, která je považována za druhou nejcennější movitou památku v ČR (po českých korunovačních klenotech) a vůbec nejvýznamnější románskou klenotnickou památku uloženou na českém území. Relikviář byl v roce 1995 prohlášen národní kulturní památkou ČR.

 

Petr Pravda


Seriál Běžíme na hrad míří na Loket

Předposlední letošní zastávkou vašeho oblíbeného seriálu Běžíme na hrad bude v sobotu 22. 9. majestátní hrad Loket ze 13. století, který si zahrál i v bondovce Casino Royal. Hrad stojící na skalním ostrohu v meandru řeky Ohře i historické město Loket budou impozantní kulisou pro běžce i jejich doprovod.

14.9.2018 Celý článek
Oblíbenou Patnáctku na Kunětické hoře ovládli Lenka s Pavlem

V našem seriálu rozhovorů přinášíme další díl, tentokrát s vítězi Patnáctky na Kunětické hoře Lenkou Janošíkovou a Pavlem Dymákem

3.7.2018 Celý článek
Větrná a upršená Kuňka letos vítala vítěze přímo na nádvoří

Letošní doposud nejchladnější, větrnou a zčásti upršenou zastávkou seriálu Běžíme na hrad byla Kunětická hora. Předchozí třicítky odvál nepříjemně chladný vítr, který řádně potrápil běžce při Pětce a Patnáctce na loukách pod hradem. Výběh na téměř jediný a snad nejvyšší kopec v širokém okolí se stal trochu zkouškou odolnosti. Vítaným „bonusem“ byl letošní doběh do cíle až na samotné nádvoří hradu, který prodloužil obě tratě o 150m a přidal dalších 15 výškových metrů.

26.6.2018 Celý článek
Dominanta východních Čech, přivítá předprázdninový díl seriálu

V letošním roce nastala malá změna s místem konání třetího dílu běžeckého seriálu Běžíme na hrad. Poslední zastávku seriálu před letními prázdninami, sobotu plnou báječného programu, společně strávíme na hradě Kunětická hora nedaleko Pardubic.

13.6.2018 Celý článek
Martina a Pavel rozdrtili na bouzovské „Patnáctce“ konkurenci

Vítězové ženské i mužské kategorie dlouhého běhu na Bouzově si letos počínali dost suverénně. Martina Trojáková běžela o devět minut rychleji než loni, kdy byla třetí a Pavel Dvořák porazil druhého závodníka v cíli o neskutečných šest a půl minuty.

11.6.2018 Celý článek
Na Bouzově běžel Pavel Dvořák na Patnáctce pod hodinu + výsledky ze závodu

Během slunečného dne nakonec teploty stoupaly opět až k tropickým třicítkám a tak především závodníci na profilově náročných tratích Pětky a Patnáctky si užili tepla opravdu dosyta.

4.6.2018 Celý článek
Hrad Bouzov byl kdysi Búzov

Seriál Běžíme na hrad zavítá tuto sobotu 2/6 na hrad Bouzov nedaleko Olomouce, který patří k našim nejkrásnějším a nejzajímavějším hradům vůbec. Přinášíme vám proto malý výlet do jeho pestré historie.

30.5.2018 Celý článek
Vítěz z Točníku je z báječné rodiny triatlonistů a světoběžníků

„Pětku“ na hradu Točník trochu překvapivě vyhrál Vojta Horák, patnáctiletý kluk, triatlonista ze zajímavé velmi sportovní rodiny, která hodně cestuje. Lépe řečeno dokonce čas od času v cizině žije, v poslední době...

28.5.2018 Celý článek
Běháte a tím pomáháte SOS vesničkám i Michalovi. Děkujeme!

Nechceme zůstat stranou a "jen" pořádat náš seriál. Chceme, aby akce měla trošku širší rozměr a pomáhala potřebným. Proto jsme se už na začátku rozhodli, že s vaší pomocí podpoříme SOS vesničky a taky...

25.5.2018 Celý článek
Běžíme na hrad míří na Bouzov - již příští sobotu!

Po sluncem zalité letošní premiéře na hradě Točník, bude opět dějištěm druhého dílu seriálu Běžíme na hrad romantický hrad Bouzov, oblíbená destinace filmařů, známý zejména z pohádky O princezně Jasněnce...

22.5.2018 Celý článek
Očima účastníka - jak na sobotní závod pohlíží Milan Zach

Milan Zach se poohlíží za svojí účastí na sobotním Točníku. S rodinnou absolvovali všechny závody, jak dětské, tak Pětku a Patnáctku.

17.5.2018 Celý článek
Vítězové „Patnáctky“ chválí trasu na Točníku a krásnou přírodu

Prestižní dlouhou trať „Patnáctku“ vyhráli Michal Vokrouhlík, který zaběhl dokonce rekord a opravdu skvělý čas, a v ženách Katka Hulinová. Oba si závod pochvalovali a bez velkých problémů zvládli i nečekané horko.

16.5.2018 Celý článek
Běh na Točník: Super atmosféra, krásné počasí, skvělé výkony + výsledky ze závodu

Seriál Běžíme na hrad odstartoval v sobotu parádně na krásném hradu Točník kousek od Berouna. Běželo na 400 závodníků a celková účast (včetně běžců, účastníků Pohádkové cesty i doprovodu) dosahovala téměř 1500 lidí. Od rána bylo krásné počasí, sem tam mrak. Pak se na chvíli zatáhlo, chvilku jsme se báli bouřky, ale nakonec pršelo až hodinu po vyhlášení.

13.5.2018 Celý článek
Zážitek z báječného dne na Točníku a hromada skělých cen!

Už tento víkend - 12. 5. 2018 zboříme hradby Točníku ve Středočeském kraji! Krásy křivoklátských lesů jsou tím pravým místem pro běžecké tratě!

9.5.2018 Celý článek
Ročník 2017 zhodnotili vítězové „Patnáctky“ Jitka Sotonová a Michal Kučera

Bylo to pohodové, bez davů a v krásném prostředí, hodnotí ročník 2017 vítězové „Patnáctky“ Jitka Sotonová a Michal Kučera. Oba celkově vyhráli prestižní, delší trať seriálu Běžíme na hrad. Brali se sebou děti a někdy i prarodiče.

9.5.2018 Celý článek
Pomáháme během - SOS DĚTSKÉ VESNIČKY

I letos přispějete svým během na pomoc ohroženým dětem. Za každý odběhnutý kilometr v našem seriálu - odvedeme 1 Kč na účet SOS dětské vesničky. Během se dá i pomáhat a to nás obrovsky těší!

7.5.2018 Celý článek
Pravdivost, urputnost, víra… to se v životě hodí, říká ombudsman banky Martin Kovář

Muž, který se po těžkém úrazu nevzdal, se nakonec stal slavným českým paralympijským sportovcem a vyhrál velké medaile. Dnes sportuje dál a navíc zastává důležitou úlohu ombudsmana velké české banky.

4.5.2018 Celý článek
Originalita, rozmanitost hradů, organizace! Oceňují vítězové loňské „Pětky“ seriálu Běžíme na hrad

Celkové pořadí na trati pět kilometrů, kratší disciplíně seriálu Běžíme na hrad, loni ovládli Dita Franklová a Martin Sotona. Přinášíme s nimi krátké rozhovory, v nichž oba chválí neotřelý nápad, zajímavé prostředí pro běh...

2.5.2018 Celý článek
Velké zahájení seriálu Běžíme na hrad 2018 - v květnu na Točníku!

Na jednom z nejkrásnějších českých hradů Točníku začíná 12.5. unikátní rodinný seriál Běžíme na hrad 2018. Běhání, závodění, ale také prohlídka hradu, sprint v brnění a různé soutěže čekají na Točníku, který leží poblíž...

27.4.2018 Celý článek
Tomáš Zahálka...od bosé turistiky po bosé ultraběhy

Pravděpodobně jste o něm už slyšeli nebo ho na některém ze závodů dokonce i potkali. Proč vlastně běhá bos a poběží i letos na některý z hradů?...

18.4.2018 Celý článek
Miloš Škorpil radí..."Běž pomalu!"

Trochu jsme pro vás vyzpovídali Miloše Škorpila, jednoho z největších českých propagátorů běhu, ultramaratonce a zakladatele Běžecké školy. Jaké tipy pro vás má, se dozvíte v článku...

9.4.2018 Celý článek