3.7.2018

Oblíbenou Patnáctku na Kunětické hoře ovládli Lenka s Pavlem

V našem seriálu rozhovorů přinášíme další díl, tentokrát s vítězi Patnáctky na Kunětické hoře Lenkou Janošíkovou a Pavlem Dymákem 

Jak se vám oběma běželo? Pavle, vy jste zaběhl vynikající čas, jak se vám to povedlo? To Lenka to měla zprvu těžší, ale nakonec asi také suverénně ne? Přišla nějaká krize?

L. J. Byl to můj třetí závod v jednom týdnu, což byla opravdu výjimečná situace, a tak jsem měla trochu obavy, jak se mi poběží. Navíc 15 km jsem ještě nikdy neběžela. K mému překvapení se mi však běželo moc dobře a od poloviny trati jsem se začala posouvat ze 4. místa až na 1. místo ve finálním výběhu na hrad. Většinu trasy jsem běžela s někým, takže si ani žádnou krizi nevybavuji, možná ten výběh na nádvoří byl nekonečný.

P. D. Běželo se mi skvěle. Od začátku jsem to rozběhl pod 3:40 / km a tohle tempo jsem držel do 12. km. Poté jsem trochu zrychlil, abych mohl následně v závěrečném stoupání zpomalit. Krize žádná nepřišla.

Co počasí? Nevadilo takové ochlazení?

L. J.  Do takového počasí je pro mě základem zvolit vhodné oblečeni, což se nakonec povedlo. Ochlazení mi tedy nevadilo, pro mě je to lepší počasí na běh než tropické teploty. Na volných prostranství docela foukalo v protisměru, ale většinou jsme běželi ve skupince, takže to nebylo tak hrozné. Občasné dešťové přeháňky byly spíše osvěžující

P. D.  Počasí na běh bylo velmi příznivé. Sice místy hodně foukalo, ale nebyly to dlouhé úseky. Teplota však byla ideální.

Jak hodnotíte trať - náročná, střední nebo lehká? A vyhovoval vám takový profil?

L. J.  Trať byla úžasná, většina vedla po lesních cestách a ne po asfaltu a navíc jsem se skoro celou dobu mohla kochat výhledy na hrad. Celkově mi přišla středně náročná až na konec trati, kde bylo několik menších stoupání a klesání. A pak finální stoupání na hrad bylo určitě náročné. Trať jsem vůbec neznala, ale to mi kupodivu většinou vyhovuje.

P. D. Trať hodnotím jako lehkou. Však téměř celý závod se běží po rovině, jen na závěr je výběh na Kuňku. Mně roviny vyhovují, takže profil hodnotím kladně.

Jak oba trénujete a kolik vlastně běhání během roku dáváte? Máte dost času na trénink?

L. J.  Musím přiznat, že na tréninky mi moc času nezbývá, protože kromě běhání hraji i badminton a tenis, takže pohybu mám dohromady hodně. Kolikrát pro mě jsou i některé závody spíše tréninky. Jsem závodní typ a při tréninku ze sebe maximum vůbec nedostanu. Jsou týdny, kdy si jdu zaběhat 2-3x, ale těch je málo, většinou je to 1x týdně a někdy jsou místo tréninku právě jen závody.

P. D.  Po dlouhodobé nemoci, která odstartovala loni v létě se pomalu dávám „dohromady“. Aktuálně se jdu proběhnout 2-3x týdně bez žádného většího tréninku.

Proč jste na Kuňku přišli? Běželi jste tu už někdy minule?

L. J.  Vybírám si zejména závody v blízkém okolí mého domova, což Kuňka zcela splnila a dále mě zaujal cíl na hradě a profil trati. Letos jsem běžela poprvé a určitě se sem ráda vrátím.

P. D.  O tomto závodu jsem se dozvěděl v práci, protože Hypoteční banka je sponzorem závodu a já pracuji v ČSOB Pojišťovně. Využil jsem tak možnost otestovat si v podstatě „přirozenou“ vytrvalost.

Co se vám na běhu - akci nejvíc líbilo? Je to jiné, než ostatní běhy?

L. J. Těžko vybrat jednu věc, která se mi líbila nejvíc, ale určitě bych hodně ocenila značení trasy po každém kilometru a průběžné vyhlašování výsledků po každém doběhnutém závodu. Zajímavá byla pro mě i běžecká tombola, kterou jsem na závodech viděla poprvé a hned jsem v ní vyhrála cenu. Krásná jsou trička s logem závodu a originální dřevěné medaile. Pro mě byl netradiční start odpoledne ve 14:30, protože většina závodů, jež jsem absolvovala, se běžely dopoledne. Tedy kromě série mých oblíbených nočních běhů.

P. D.  Líbilo se mi, že všude kolem byla hezká příroda a v podstatě každou chvilku byla vidět Kuňka. Nejhezčí místo na trati bylo kolem 7. km, kde bylo vidět pole se slunečnicemi.

Přišli jste i s rodinami? Někdo z vašich blízkých také závodil?

L. J. Na závody většinou jezdím s doprovodem, tentokrát s rodiči, kteří na Kuňce nebyli spoustu let a tak můj závod spojili s výletem. Závodila jsem pouze já.

P. D.  Na závod jsem přijel sám, ale potkal jsem se zde s řadou přátel.

Je něco, co byste na akci třeba chtěli změnit?

L. J.  Nic takového mě teď nenapadá, byla jsem spokojená se závodem i organizací.

P. D.  Sice nevím jak, ale stálo by za to přilákat větší množství závodníků. Byl to hezký závod a je škoda, že účast nebyla nejvyšší.

Poběžíte i další závody na hrad - Loket nebo Veveří?

L. J. Spíše ne, protože oba jsou poměrně daleko a jak jsem psala výše, tak si vybírám závody zejména v okolí domova, tedy ve východních Čechách. Kdybych měla mít cestu kolem, tak se na některém závodě objevím, ale více pravděpodobné je, že poběžím za rok zase na Kuňku.

P. D.  Pravděpodobně nepoběžím, mám to přeci jen hodně daleko.

Jaké jsou vaše další běžecké cíle?

L. J.  Mým cílem je hlavně zůstat zdravá a aby mi běhání dělalo radost jako doteď.

P. D.  Dát se zdravotně 100 % do pořádku, zase začít trénovat a atakovat osobní rekordy.Petr Pravda


Větrná a upršená Kuňka letos vítala vítěze přímo na nádvoří

Letošní doposud nejchladnější, větrnou a zčásti upršenou zastávkou seriálu Běžíme na hrad byla Kunětická hora. Předchozí třicítky odvál nepříjemně chladný vítr, který řádně potrápil běžce při Pětce a Patnáctce na loukách pod hradem. Výběh na téměř jediný a snad nejvyšší kopec v širokém okolí se stal trochu zkouškou odolnosti. Vítaným „bonusem“ byl letošní doběh do cíle až na samotné nádvoří hradu, který prodloužil obě tratě o 150m a přidal dalších 15 výškových metrů.

26.6.2018 Celý článek
Dominanta východních Čech, přivítá předprázdninový díl seriálu

V letošním roce nastala malá změna s místem konání třetího dílu běžeckého seriálu Běžíme na hrad. Poslední zastávku seriálu před letními prázdninami, sobotu plnou báječného programu, společně strávíme na hradě Kunětická hora nedaleko Pardubic.

13.6.2018 Celý článek
Martina a Pavel rozdrtili na bouzovské „Patnáctce“ konkurenci

Vítězové ženské i mužské kategorie dlouhého běhu na Bouzově si letos počínali dost suverénně. Martina Trojáková běžela o devět minut rychleji než loni, kdy byla třetí a Pavel Dvořák porazil druhého závodníka v cíli o neskutečných šest a půl minuty.

11.6.2018 Celý článek
Na Bouzově běžel Pavel Dvořák na Patnáctce pod hodinu + výsledky ze závodu

Během slunečného dne nakonec teploty stoupaly opět až k tropickým třicítkám a tak především závodníci na profilově náročných tratích Pětky a Patnáctky si užili tepla opravdu dosyta.

4.6.2018 Celý článek
Hrad Bouzov byl kdysi Búzov

Seriál Běžíme na hrad zavítá tuto sobotu 2/6 na hrad Bouzov nedaleko Olomouce, který patří k našim nejkrásnějším a nejzajímavějším hradům vůbec. Přinášíme vám proto malý výlet do jeho pestré historie.

30.5.2018 Celý článek
Vítěz z Točníku je z báječné rodiny triatlonistů a světoběžníků

„Pětku“ na hradu Točník trochu překvapivě vyhrál Vojta Horák, patnáctiletý kluk, triatlonista ze zajímavé velmi sportovní rodiny, která hodně cestuje. Lépe řečeno dokonce čas od času v cizině žije, v poslední době...

28.5.2018 Celý článek
Běháte a tím pomáháte SOS vesničkám i Michalovi. Děkujeme!

Nechceme zůstat stranou a "jen" pořádat náš seriál. Chceme, aby akce měla trošku širší rozměr a pomáhala potřebným. Proto jsme se už na začátku rozhodli, že s vaší pomocí podpoříme SOS vesničky a taky...

25.5.2018 Celý článek
Běžíme na hrad míří na Bouzov - již příští sobotu!

Po sluncem zalité letošní premiéře na hradě Točník, bude opět dějištěm druhého dílu seriálu Běžíme na hrad romantický hrad Bouzov, oblíbená destinace filmařů, známý zejména z pohádky O princezně Jasněnce...

22.5.2018 Celý článek
Očima účastníka - jak na sobotní závod pohlíží Milan Zach

Milan Zach se poohlíží za svojí účastí na sobotním Točníku. S rodinnou absolvovali všechny závody, jak dětské, tak Pětku a Patnáctku.

17.5.2018 Celý článek
Vítězové „Patnáctky“ chválí trasu na Točníku a krásnou přírodu

Prestižní dlouhou trať „Patnáctku“ vyhráli Michal Vokrouhlík, který zaběhl dokonce rekord a opravdu skvělý čas, a v ženách Katka Hulinová. Oba si závod pochvalovali a bez velkých problémů zvládli i nečekané horko.

16.5.2018 Celý článek
Běh na Točník: Super atmosféra, krásné počasí, skvělé výkony + výsledky ze závodu

Seriál Běžíme na hrad odstartoval v sobotu parádně na krásném hradu Točník kousek od Berouna. Běželo na 400 závodníků a celková účast (včetně běžců, účastníků Pohádkové cesty i doprovodu) dosahovala téměř 1500 lidí. Od rána bylo krásné počasí, sem tam mrak. Pak se na chvíli zatáhlo, chvilku jsme se báli bouřky, ale nakonec pršelo až hodinu po vyhlášení.

13.5.2018 Celý článek
Zážitek z báječného dne na Točníku a hromada skělých cen!

Už tento víkend - 12. 5. 2018 zboříme hradby Točníku ve Středočeském kraji! Krásy křivoklátských lesů jsou tím pravým místem pro běžecké tratě!

9.5.2018 Celý článek
Ročník 2017 zhodnotili vítězové „Patnáctky“ Jitka Sotonová a Michal Kučera

Bylo to pohodové, bez davů a v krásném prostředí, hodnotí ročník 2017 vítězové „Patnáctky“ Jitka Sotonová a Michal Kučera. Oba celkově vyhráli prestižní, delší trať seriálu Běžíme na hrad. Brali se sebou děti a někdy i prarodiče.

9.5.2018 Celý článek
Pomáháme během - SOS DĚTSKÉ VESNIČKY

I letos přispějete svým během na pomoc ohroženým dětem. Za každý odběhnutý kilometr v našem seriálu - odvedeme 1 Kč na účet SOS dětské vesničky. Během se dá i pomáhat a to nás obrovsky těší!

7.5.2018 Celý článek
Pravdivost, urputnost, víra… to se v životě hodí, říká ombudsman banky Martin Kovář

Muž, který se po těžkém úrazu nevzdal, se nakonec stal slavným českým paralympijským sportovcem a vyhrál velké medaile. Dnes sportuje dál a navíc zastává důležitou úlohu ombudsmana velké české banky.

4.5.2018 Celý článek
Originalita, rozmanitost hradů, organizace! Oceňují vítězové loňské „Pětky“ seriálu Běžíme na hrad

Celkové pořadí na trati pět kilometrů, kratší disciplíně seriálu Běžíme na hrad, loni ovládli Dita Franklová a Martin Sotona. Přinášíme s nimi krátké rozhovory, v nichž oba chválí neotřelý nápad, zajímavé prostředí pro běh...

2.5.2018 Celý článek
Velké zahájení seriálu Běžíme na hrad 2018 - v květnu na Točníku!

Na jednom z nejkrásnějších českých hradů Točníku začíná 12.5. unikátní rodinný seriál Běžíme na hrad 2018. Běhání, závodění, ale také prohlídka hradu, sprint v brnění a různé soutěže čekají na Točníku, který leží poblíž...

27.4.2018 Celý článek
Tomáš Zahálka...od bosé turistiky po bosé ultraběhy

Pravděpodobně jste o něm už slyšeli nebo ho na některém ze závodů dokonce i potkali. Proč vlastně běhá bos a poběží i letos na některý z hradů?...

18.4.2018 Celý článek
Miloš Škorpil radí..."Běž pomalu!"

Trochu jsme pro vás vyzpovídali Miloše Škorpila, jednoho z největších českých propagátorů běhu, ultramaratonce a zakladatele Běžecké školy. Jaké tipy pro vás má, se dozvíte v článku...

9.4.2018 Celý článek
Seriál Běžíme na hrad začíná v květnu na Točníku

Jeden z nejoblíbenějších a nejkrásnějších běžeckých seriálů v Česku "Běžíme na hrad" zavítá i letos k pěti atraktivním hradům naší země. Přijďte i vy! Při registraci do 12. 4. na jakýkoliv z hradů máte levnější... startovné. Zároveň se zařadíte do soutěže o tričko KILPI.

5.4.2018 Celý článek
Velikonoční proudloužený víkend je za dveřmi!

A s ním i další příležitost jít trénovat na Hrady. První termín seriálu se blíží a není čas ztrácet čas. Obujte boty, vezměte rodinu a vyjděte na procházku nebo si zaběhněte nějaký ten "kiláček". Aprílové počasí udeří, ale to nás nezastaví! Nezapomeňte, není špatného počasí, jen špatného oblečení. :)

28.3.2018 Celý článek