15.10.2018

Mistři patnáctky vyhráli ve Veveří o parník

Pavel Dvořák a Daniela Havránková vítězové Patnáctky z Veveří

 

1) Všichni milovníci hradů i běhů smekají, vaše výkony byly skvělé. Danielo, Pavle, jak se vám běželo? Co počasí a podmínky?

D.H.  Díky, já smekám před organizací závodu, akce se mi moc líbila a byla, myslím, hodně povedená. Na hrad Veveří se mi běželo krásně, závod mi vysloveně sedl a počasí nemohlo být lepší. Na pestré trati bylo od všeho trochu, široké cesty i úzké kořenové pěšinky, několik hodně technických pasáží, ale také místa, kde se dalo běžet tempově. Různé druhy povrchů, malebná lesní zákoutí, výhledy na přehradu a na hrad s kulisou podzimní přírody, vše dohromady vytvořilo skvělou kombinaci.

P.D. Podmínky byly takřka ideální, krásné babí léto, v takovém počasí to běhá samo.

 

2) Zvládali jste profil, vyhovoval vám? Byla na trase nějaká krize?

D.H.  Avizovaného převýšení trati jsem se trochu obávala, ale nakonec to bylo v pohodě. Kopce nebyly přehnaně dlouhé, do chůze jsem přešla jen na jednom místě u křížové cesty, ale pouze na chviličku - když se kopec narovnal, dalo se zase běžet. Závěrečný prudký výběh k hradu byl celkem výživný, zvlášť když mě celou druhou polovinu závodu před sebou hnal jeden soupeř a nešlo ani na moment polevit. Naštěstí vidina cíle fungovala pro unavené nohy jako vzpruha a svou pozici jsem uhájila.

P.D. Profil mi seděl, trať byla pestrá, kopečky, schody, terén.

 

3) Danielo vy už jste velká hvězda českého běhu, proč jste se rozhodla běžet na hrad a vy Pavle, už jste jednou letos vyhrál, proč jste se na seriál vrátil?

D.H. Baví mě poznávat nové závody. Na seriál Běžíme na hrad jsem měla pochvalné reference od několika přátel, chtěla jsem proto některou z akcí zažít osobně. Nejsem zrovna krosový typ, závodím hlavně na silnici, ale zdejší trasa je příjemně běžecká, tušila jsem, že mi bude vyhovovat, svou délkou i převýšením. Lákalo mě také prohlédnout si hrad Veveří a jeho okolí a vůbec si udělat pěkný výlet. Vše se mi splnilo

P.D. Rád objevuji nová místa a podívat se do okolí brněnské přehrady mne lákalo.

 

4) Jak oba trénujete a co je, byl letos váš hlavní sportovní cíl? Podařilo se ho splnit? Vy jste chtěl Pavle myslím překonat osobáky na 5000 m a na maraton, podařilo se?

D.H. Jako pracující maminka tříletého kluka trénuju, kdy se dá, ideálně občas i se svou tréninkovou skupinou Kerteam v pražské Stromovce, kde nás skvěle koučuje Jan Kervitcer. Po zdravotních potížích v zimě a kratší běžecké pauze bylo mým letošním cílem přiblížit se mnoha loňským osobákům, zaběhnout si pár rychlejších desítek a půlmaratonů a to mi vyšlo.

P.D. Osobáček na maraton jsem si splnil - 2:52, ale  ještě je tam dost prostoru pro zlepšení. Pokus na 5 km mne ještě čeká, věřím, že to taky vyjde.

 

5) Co chystáte příští rok? Chcete se ještě zlepšovat nebo spíš udržovat?

D.H.  Věřím, že do příštího roku ještě trochu víc zapracuju na formě a že přijdou nějaké nové osobáky. Medaile ze závodů beru jako bonus, hlavně si chci běžecké akce užít, ať už jde o silniční závody, krosy nebo starty na dráze. Také bych si ráda zopakovala podruhé v životě maraton, který však vyžaduje trochu náročnější přípravu, hlavně co se týče času stráveného tréninkem. Doufám, že i to se podaří.

P.D. Chci dál trénovat, pokud se budu zlepšovat budu rád.

6) Jakou máte životosprávu, stravujete se nějak speciálně? A jde vám skloubit trénink s prací?

D.H.  Stravu příliš neřeším, jím v podstatě to, co mi chutná, takže spíš lehčí jídla, ale třeba ani masu se nevyhýbám. Doma vařím hlavně dětská jídla, po narození syna jsem téměř přestala používat sůl a koření, a tím jsem znovu objevila pravou chuť některých potravin. Třeba taková dušená zelenina nebo zeleninové krémy jsou úplná lahůdka. Běhání v mém životě není alfou a omegou, ale určitě hodně důležitou prioritou, takže se snažím najít si čas nebo sehnat hlídání, abych mohla dát pět šest tréninků týdně. A když to zrovna nevyjde, mám v záloze ještě běžecký kočárek, se kterým se dá také celkem svižně vyběhnout a cíl je třeba oblíbené dětské hřiště.

P.D. Speciálně se nestravuji, skloubit trénink s prací taky není problém.

 

7) Jak pečlivě vybíráte obuv a oblečení na běh? Je to hodně důležité nebo na tom až tolik nezáleží?

D.H.  U běžců jde určitě především o boty, které by měly na noze správně sedět, a vyplatí se je střídat podle povrchu i typu tréninku nebo závodu. Oblečení by mělo být samozřejmě také dobře padnoucí a hlavně funkční vzhledem k daným podmínkám. A pokud všechno ještě barevně ladí, pak je to značka ideál :-)

P.D.  U obuvi se snažím držet modelů bot, které se mi osvědčily. Na závody mi momentálně sedí Adidas Boston. Oblečení moc neřeším.

 

8) Jak se vám líbí celý koncept běhů na hrad? Je to zajímavé, něčím přínosné? Vyhovuje vám to?

D.H.  Série Běžíme na hrad mě dokonale nadchla, ten nápad je prostě skvělý. Běhání a závodění získává díky historické památce další rozměr, přináší to s sebou víc krásných zážitků. Navíc jde o akci pro celou rodinu, takže každý si tu přijde na své. A díky šikovnému pořadatelskému týmu vše běží, jak má, je to profesionálně připravená akce.

P.D. Zúčastnil jsem se dvou závodů, oba měly dobře vymyšlenou trať, tak se mi líbily.

 

9) Přišli jste teď závodit sami nebo s rodinou, přáteli? 

D.H.  Na závod jsem vyrazila tak trochu pracovně, napsat o akci reportáž na běžecký web www.behej.com, ale zároveň jsem tu měla jeden moc milý doprovod, oba jsme si patnáctku užili. Příště to vyjde třeba i se synem.

P.D. Tentokrát jsem přijel s kamarády.

 

10) Přijdete příště zase?

D.H.  Závody Běžíme na hrad budu dál sledovat a nějaký určitě zařadím do svého závodního kalendáře. Vím předem, že to bude určitě stát za to.

P.D. Počítám že ano.

 

Petr Pravda


Babí léto a skvělé běžecké časy na finálovém Veveří

Finálovou akci letošního seriálu zalilo krásné podzimní slunce. Počasí jak na objednávku, výborné běžecké časy a skvělá atmosféra udělaly báječnou tečku za letoškem. Pátý hrad v pořadí letošku určitě neudělal ostudu a více jak 500 registrovaných závodníků a návštěvníků pohádkové cesty si užilo to správné seriálové finále. Silueta hradu nad zázemím zalitým sluncem byla závěrečnému vyhlášení závodu i celého seriálu krásnou kulisou.

8.10.2018 Celý článek
Hrad Veveří. Byl tu Churchill a někde se snad skrývá velký poklad

Veveří u Brna se pyšní ojedinělou novodobou zajímavostí. Na pozvání majitele barona Mořice Arnolda De Forest-Bischoffsheim ho třikrát navštívil tehdejší britský ministr obchodu Winston Churchill. On a jeho manželka Clementine zde strávili také část své svatební cesty po Evropě v roce 1908.

3.10.2018 Celý článek
Seriál Běžíme na hrad zakončí sezónu na hradě Veveří

Seriál Běžíme na hrad finišuje již příští sobotu 6. října na hradě Veveří. Majestátný hrad, který se tyčí na skalním ostrohu nad brněnskou přehradou, přivítá běžce na trasách Pětky, Patnáctky, ale také malé závodníky na dětských tratích. Centrem závodu bude parkoviště v podhradí a program opět nabídne stoprocentní sportovní i rekreační vyžití pro celou rodinu. Máte navíc jedinečnou šanci připlout na akci parníkem, to se vám na jiné zastávce při seriálu Běžíme na hrad nepodaří. Brněnská lodní dop

2.10.2018 Celý článek
Závod jsem si užila, říká vítězka Patnáctky v Lokti, Mistryně světa Ulrike Schwalbeová

Prestižní Patnáctku na hradu Loket vyhrála skvělá německá sportovkyně Ulrike Schwalbeová z Bavorska, světová šampionka v dlouhém duatlonu. Stejně jako v mužích bylo i její vítězství suverénní. Na druhou Češku Michaelu Riegrovou naběhla tři minuty a mezi muži by byla dokonce 4.! Povídali jsme si o běhu i o tom, jak ráda sportuje v Česku.

1.10.2018 Celý článek
Vítěz „Patnáctky“ na Lokti Radek Sedněv: Už jsem běžel maraton za 3:10

25letý Radek si v září na dlouhé „Patnáctce“ kolem hradu Loket soupeře doslova povodil. Vyhrál o propastných 7 minut. Seriál Běžíme na hrad se mu líbí, jen mu teď bylo trochu líto, že neměl při závodě větší konkurenci.

30.9.2018 Celý článek
Na hradě Loket vyhráli Radek Sedněv a Ulrike Schwalbe

Předposlední letošní díl seriálu Běžíme na hrad proběhl za běžecky příjemného počasí v Karlovarském kraji na hradě Loket. Vypršelo se již v podvečer a v noci, svatý Petr tak byl nakonec k účastníkům milosrdný a vykouzlil nad Loktem dokonce i pár slunečních paprsků. Impozantní hrad nad řekou a amfiteátrem vytvořil opět báječnou kulisu velmi kvalitním sportovním výkonům.

23.9.2018 Celý článek
Jak Lochmanovi ovládli Bouzov

Rodina Lochmanů je velmi sportovní. Na Bouzově se všem dařilo, dokonce tak, že skončili na stupních vítězů. Popovídali jsme si s „hlavou“ rodiny Petrem o tom, jak to vlastně dělají.

19.9.2018 Celý článek
Loket - královský hrad jak se patří

Další zastávka seriálu Běžíme na hrad se uskuteční v sobotu 22.9. na krásném kamenném královském hradu Loket. Pojďme se trochu podívat do zajímavé historie tohoto více než 800 let starého sídla, tyčícího se na žulovém masívu nad Ohří.

17.9.2018 Celý článek
Seriál Běžíme na hrad míří na Loket

Předposlední letošní zastávkou vašeho oblíbeného seriálu Běžíme na hrad bude v sobotu 22. 9. majestátní hrad Loket ze 13. století, který si zahrál i v bondovce Casino Royal. Hrad stojící na skalním ostrohu v meandru řeky Ohře i historické město Loket budou impozantní kulisou pro běžce i jejich doprovod.

14.9.2018 Celý článek
Oblíbenou Patnáctku na Kunětické hoře ovládli Lenka s Pavlem

V našem seriálu rozhovorů přinášíme další díl, tentokrát s vítězi Patnáctky na Kunětické hoře Lenkou Janošíkovou a Pavlem Dymákem

3.7.2018 Celý článek
Větrná a upršená Kuňka letos vítala vítěze přímo na nádvoří

Letošní doposud nejchladnější, větrnou a zčásti upršenou zastávkou seriálu Běžíme na hrad byla Kunětická hora. Předchozí třicítky odvál nepříjemně chladný vítr, který řádně potrápil běžce při Pětce a Patnáctce na loukách pod hradem. Výběh na téměř jediný a snad nejvyšší kopec v širokém okolí se stal trochu zkouškou odolnosti. Vítaným „bonusem“ byl letošní doběh do cíle až na samotné nádvoří hradu, který prodloužil obě tratě o 150m a přidal dalších 15 výškových metrů.

26.6.2018 Celý článek
Dominanta východních Čech, přivítá předprázdninový díl seriálu

V letošním roce nastala malá změna s místem konání třetího dílu běžeckého seriálu Běžíme na hrad. Poslední zastávku seriálu před letními prázdninami, sobotu plnou báječného programu, společně strávíme na hradě Kunětická hora nedaleko Pardubic.

13.6.2018 Celý článek
Martina a Pavel rozdrtili na bouzovské „Patnáctce“ konkurenci

Vítězové ženské i mužské kategorie dlouhého běhu na Bouzově si letos počínali dost suverénně. Martina Trojáková běžela o devět minut rychleji než loni, kdy byla třetí a Pavel Dvořák porazil druhého závodníka v cíli o neskutečných šest a půl minuty.

11.6.2018 Celý článek
Na Bouzově běžel Pavel Dvořák na Patnáctce pod hodinu + výsledky ze závodu

Během slunečného dne nakonec teploty stoupaly opět až k tropickým třicítkám a tak především závodníci na profilově náročných tratích Pětky a Patnáctky si užili tepla opravdu dosyta.

4.6.2018 Celý článek
Hrad Bouzov byl kdysi Búzov

Seriál Běžíme na hrad zavítá tuto sobotu 2/6 na hrad Bouzov nedaleko Olomouce, který patří k našim nejkrásnějším a nejzajímavějším hradům vůbec. Přinášíme vám proto malý výlet do jeho pestré historie.

30.5.2018 Celý článek
Vítěz z Točníku je z báječné rodiny triatlonistů a světoběžníků

„Pětku“ na hradu Točník trochu překvapivě vyhrál Vojta Horák, patnáctiletý kluk, triatlonista ze zajímavé velmi sportovní rodiny, která hodně cestuje. Lépe řečeno dokonce čas od času v cizině žije, v poslední době...

28.5.2018 Celý článek
Běháte a tím pomáháte SOS vesničkám i Michalovi. Děkujeme!

Nechceme zůstat stranou a "jen" pořádat náš seriál. Chceme, aby akce měla trošku širší rozměr a pomáhala potřebným. Proto jsme se už na začátku rozhodli, že s vaší pomocí podpoříme SOS vesničky a taky...

25.5.2018 Celý článek
Běžíme na hrad míří na Bouzov - již příští sobotu!

Po sluncem zalité letošní premiéře na hradě Točník, bude opět dějištěm druhého dílu seriálu Běžíme na hrad romantický hrad Bouzov, oblíbená destinace filmařů, známý zejména z pohádky O princezně Jasněnce...

22.5.2018 Celý článek
Očima účastníka - jak na sobotní závod pohlíží Milan Zach

Milan Zach se poohlíží za svojí účastí na sobotním Točníku. S rodinnou absolvovali všechny závody, jak dětské, tak Pětku a Patnáctku.

17.5.2018 Celý článek
Vítězové „Patnáctky“ chválí trasu na Točníku a krásnou přírodu

Prestižní dlouhou trať „Patnáctku“ vyhráli Michal Vokrouhlík, který zaběhl dokonce rekord a opravdu skvělý čas, a v ženách Katka Hulinová. Oba si závod pochvalovali a bez velkých problémů zvládli i nečekané horko.

16.5.2018 Celý článek
Běh na Točník: Super atmosféra, krásné počasí, skvělé výkony + výsledky ze závodu

Seriál Běžíme na hrad odstartoval v sobotu parádně na krásném hradu Točník kousek od Berouna. Běželo na 400 závodníků a celková účast (včetně běžců, účastníků Pohádkové cesty i doprovodu) dosahovala téměř 1500 lidí. Od rána bylo krásné počasí, sem tam mrak. Pak se na chvíli zatáhlo, chvilku jsme se báli bouřky, ale nakonec pršelo až hodinu po vyhlášení.

13.5.2018 Celý článek