5.6.2017

Bouzovské kopce opět zalilo tropické slunce + výsledky ze závodu

Druhý díl letošního seriálu na hradu Bouzov přivítalo o poznání teplejší počasí než před čtrnácti dny na Točníku, kde těžké mraky dokonce hrozily deštěm. Náš předjezdec - biker Martin v průběhu Pětky naměřil při průjezdu polem, po jehož kraji se běželo, teplotu na slunci až 48°C. Všichni účastníci tentokrát v nádherném parku hradu Bouzov a okolních lesích tak prožili opravdu tropický den. Pro běžce na obou odpoledních tratích to byla opravdu náročná prověrka.

Opět zhruba 600 registrovaných ve všech závodech a na Pohádkové cestě a stovky členů doprovodu a návštěvníků hradu zaplnili celý park. Kromě klasických běžeckých závodů se znovu běhalo v brnění a Čtvrtkilák v brnění se stal výzvou pro téměř dvacet rytířů. Čas Romana Šebrleho z Točníku však nikdo nepřekonal a rekord 0:46 min. tedy zůstává zapsán dál.

Skoro dvě stovky dětí se celé dopoledne praly s tratěmi na 100; 300; 600 a 1.200m, kdy jednotlivé pauzy mezi závody občas proložil právě běžící chrastící rytíř. Dětské závody měly jako již vždy báječnou diváckou kulisu a skvělou atmosféru. Po vystoupení skupiny historického šermu Duellanti a tanečních vystoupeních místních dětí ze skupin Zlatušky a Zareenky proběhlo vyhlášení. Potom se již zbylé děti i s rodiči rozběhli na Pohádkovou cestu nebo přímo do hradu.

První odpolední trať Pětka s délkou trati 6.040 a se stoupáním zhruba 160m prověřila závodníky nejen svým relativně náročným profilem, ale i technickým seběhem, který následoval ihned po vyběhnutí s hradního parku. Po seběhu čekalo na závodníky již zmíněné „tropické“ pole a po následném dalším sbíhání k občerstvovačce na třetím kilometru si následující necelé dva kilometry odpočali podél potoka. Závěrečný výběh zpět k hradu byl v sobotním parnu opravdu brutální prověrkou zbytku sil. Vítězem závodu se stal Petr Fochler (AK Drnovice) za 22:48,3 a vítězkou Olga Čechmánková za 30:18,8; 2.

Jako již tradičně se ve 14.30 vydali na trať závodníci na Patnáctce, která tentokrát měřila opravdu 15.000m s pozitivním převýšením zhruba 360m. Jestliže závodníci na Pětce přebíhali dva kopce, tak na ty na Patnáctce čekaly kopce čtyři a všechny stály za to. Tentokrát se běhalo v některých úsecích i po asfaltu. Nicméně táhlé kopce asfaltu vzaly jeho přirozenou svižnost a při připočtení všudypřítomného vedra byla Patnáctka tentokrát opravdu velmi náročnou. Když se po půlce trati, z nejvzdálenějšího místa v Kadeříně, vydávali opět zpět, tak při dlouhé seběhu k potoku pod Bouzovem nabídla trasa i nádherné pohledy na hrad Bouzov. Tenhle pohled podobně jako vloni chválil snad každý. Od devátého kilometru byla trať relativně rovná a schovaná mezi stromy podél potoka. Po přeběhnutí brodu pak čekal už jenom pověstný závěrečný výběh k hradu. Vítězem Patnáctky se stal Zdeněk Dokulil v čase 1:03:32,1. Vítězkou byla stejně jako na Točníku Dita Holan za krásných 1:09:32,3. Za zmínku stojí, že Dita Holan byla v absolutním pořadí spolu s muži čtvrtá v cíli.  A snad ještě jedna zajímavost pro srovnání s loňskem. Michal Kučera nyní 2., byl vloni třetí a čas si zlepšil zhruba o minutu. Vloni třetí Gabriela Krčmářová, byla letos druhá a ta si čas zlepšila o celé 4 minuty. Gratulujeme! I na Pětce se opakoval loněk, kdy vloni druhá Petra Novotná byla druhá i letos, časy však nelze porovnávat, jelikož trať se zčásti měnila, vloni byla zhruba o 500m delší.


Obou závodů se účastnil i v lněném kiltu oblečený známý propagátor bosého běhu Tomáš Zahálka. Jeho pohled na účast v obou závodech je zde:

Hrad Bouzov se nachází daleko od železničních tratí, tak jsem přijel na svém skládacím kole. Dobít hrad na kopci nebylo na tom stroji lehké :D

Nejvíc jsem se těšil na čtvrtkilák v brnění. Brnění překvapilo, jak je velké, prostě pro pořádné rytíře. Trochu mi nesedělo na ramenou, helma sedla dobře. Běžecké oblečení je ale obléct mnohem snazší, nepotřebujete totiž pomocníky. Je to švanda, běhat kolečka s 15 kg zátěží, doporučuji zkusit. Příště si svůj minutový čas zkusím zlepšit.

6 km trať: Trať měla spád. Rychlý seběh lesem, pak po louce. Decentně asfaltu a na závěr pořádný krpál k hradu. Až na pár míst se naboso běželo dobře, boty jsem neobul. A kdybych věděl, že od třetího místa v kategorii mě dělily zhruba dvě minuty, přidááám. Zatím nej bosá trať v sérii Běžíme na hrad. V lněném kiltu se běželo v tom horku parádně, doporučuji.

15 km trať: Po pár minutách zkouším i delší trať. Ale když jsem po pěti kilometrech cupitání terénem najednou poslední. Tak jsem obul bosé boty Leguano a začal zvlněným terénem běžce zase dotahovat a předbíhat. Několikrát se naskytl výjimečný pohled na hrad. Závěr stejným krpálem. Přiznám, že celou trať jsem bosky nedal. Delší trať bych udělal bez prodlužující smyčky a trochu víc zanořil do terénu.

 

Výsledky:
15 km muži:
1. Zdeněk Dokulil 1:03:32,1; 2. Michal Kučera 1:04:59,3; 3. Ondřej Čáp (SK Dobruška) 1:08:34,1

15 km ženy: 1. Dita Holan 1:09:32,3; 2. Gabriela Krčmářová (SRTG Prostějov) 1:19:05,9; 3. Martina Trojáková (Extreme obstacle runners) 1:23:43, 1

5 km muži: 1. Petr Fochler (AK Drnovice) 22:48,3; 2. Miroslav Bětík (JEMM – Team Pozlovice) 24:32,3; 3. Ondřej Čáp (SK Dobruška) 24:58,3

5km ženy: 1. Olga Čechmánková 30:18,8; 2. Petra Novotná (MP3) 31:09,3; 3. Eva Hlaváčová 31:50,5

Hlavním mediálním partnerem akce je magazín Běhej.com.

Kompletní výsledky všech závodů můžete nalézt ZDE:

Co jste třeba nevěděli o Bouzově?

Opět přinášíme před druhou zastávkou seriálu Běžíme na hrad Bouzov, oblíbenou rubriku - CO JSTE MOŽNÁ NEVĚDĚLI O HRADU BOUZOV :)

1.6.2017 Celý článek
Běžíme na hrad pokračuje na pohádkovém hradu Bouzov

Po úspěšné premiéře na hradě Točník, s více než 600 registrovanými účastníky, bude dějištěm druhého dílu seriálu Běžíme na hrad romantický hrad Bouzov, oblíbená destinace filmařů, známý zejména z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. V sobotu 3. června na hrad nebudou létat ševci, ale běžci. Registrovaní účastníci mohou mimo jiné využít i zlevněného vstupu na atraktivní hrad. Hrad Bouzov leží v Olomouckém kraji mezi krajskou metropolí Olomouc a městem Mohelnice.

29.5.2017 Celý článek
Rozhovor s vítězem BnH Točník - Ondřejem Jadlovským

Vyzpovídali jsme pro Vás i vítěze Běžíme na hrad Točník na trati 15 km. Ondřej Jadlovský zaběhl v čase 1:03:38 a otevřel letošní úspěchy v sezoně Běžíme na hrad!

25.5.2017 Celý článek
Rozhovor s vítězkou Ditou - BnH Točník 15 km

Přinášíme premiérový rozhovor letošní sezony! Vítězka BnH Točník na trati 15 km - Dita Holan, promluvila o svém běžeckém životě a pocitech ze sobotního závodu Běžíme na hrad Točník!

24.5.2017 Celý článek
Běžíme na hrad Točník - diplomy ke stažení

Zde najdete odkaz pro stažení diplomu ze sobotního BĚŽÍME NA HRAD TOČNÍK! :)

23.5.2017 Celý článek
Seriálový start na Točníku v báječné atmosféře + výsledky ze závodu

Letošní premiérový závod seriálu Běžíme na hrad na Točníku přivítala zatažená obloha, která především ráno hrozila deštěm. Svatý Petr byl nakonec ke všem účastníkům přívětivý a vodu nechal zamknutou v mracích. Relativně chladnější počasí kolem 15°C bylo nakonec ale především pro běžce na odpoledních tratích příjemné.

21.5.2017 Celý článek
Co jste třeba nevěděli o hradu Točník?

Zajímavá rubrika z historie hradů, na které vyběhneme v letošním roce! Děkujeme za zpracování Mírovi Houškovi a třeba Vás potěší dozvědět se pár zajímavostí o historii Točníku :)

18.5.2017 Celý článek
BĚŽÍME NA HRAD TOČNÍK JIŽ V SOBOTU 20. 5. 2017!

Už tento víkend - 20. 5. 2017 zboříme hradby Točníku ve Středočkém kraji! Krásy křivoklátských lesů jsou tím pravým místem pro běžecké tratě na 5 km a 15 km.

15.5.2017 Celý článek
Pomáháme během - SOS DĚTSKÉ VESNIČKY

Nově jsme pro Vás připravili krásnou spolupráci SOS dětskými vesničkami, kdy Vy sami přispějete svým během na pomoc ohroženým dětem. Za každý odběhnutí kilometr v našem seriálu - odvedeme 1 Kč na účet SOS dětské vesničky. Během se dá i pomáhat a to nás obrovsky těší!

10.5.2017 Celý článek
Trať s nádechem středověku – Čtvrtkilák v brnění

Také jste již někdy přemýšleli, jak že to ve středověku ti borci vlastně dělali, když celý den trávili v brnění, běhali po bitevním poli a ještě v tom museli válčit? Kdo ví, jak často ho sundávali na noc.

27.4.2017 Celý článek
Seriál Běžíme na hrad startuje na Točníku!

Běžecký krosový seriál Běžíme na hrad vstoupí do 4. ročníku v sobotu 20. května na hradě Točník, který leží poblíž dálnice D5 mezi Prahou a Plzní. Ještě stále probíhá levnější startovné při registraci a úhradě do 20. 4. 2017! Navíc ještě soutěž o 3 značková trička Kilpi :)

31.3.2017 Celý článek
Zveřejnili jsme startovní listiny

Zveřejnili jsme startovní listiny na všech pět hradů v letošní sezoně. Dozvíte se v nich mimojiné, zda dorazila v pořádku Vaše platba za startovné! :)

14.3.2017 Celý článek
U nás závodí celá rodina!

Ať už jste závodník, co každý víkend objíždí závody po celé ČR, zatímco rodina čeká doma - stále se se snažíte skloubit rodinu, koničky, sport. Nebo jste s celou rodinou doma a hledáte nové výzvy a možnosti, jak aktivně strávit den společně. U nás najdete odpovědi, jak s celou rodinou vyrazit do krásné přírody a rozrazit hradby českých hradů!

8.3.2017 Celý článek
Prodloužili jsme zlevněné startovné

Chceme Vám udělat radost, a proto prodlužujeme zlevněné startovné do 7. 3. 2017! Tak se těšte s námi a vyběhněte třeba na všech pět hradů po celé České republice!

26.2.2017 Celý článek
Registrace spuštěny!

Registrace jsou spuštěny! Přihlašte se a uhraďte startovné do 28. 2. 2017 za výrazně levnější cenu.

9.2.2017 Celý článek
BnH 2017

Termíny, pro letošní sezonu 2017, jsou na světě! Čeká nás 5 zastávek na českých hradech napříč celou republikou! Opět se můžete těšit na bohatý doprovodný program, Pohádkovou cestu, soutěžní kvíz Tajemství hradu a řadu dalšího. Pokud budete chtít pouze závodit bez doprovodných aktivit, tak si u nás také přijdete na své - je to zkrátka pouze na Vás! :)

16.1.2017 Celý článek
PF 2017

Termíny pro letošní sezonu zveřejníme do konce ledna. Finalizujeme termíny na konkrétních hradech s kastelány.

29.12.2016 Celý článek
Rozhovor s Michalem Kučerou , celkovým vítězem seriálu na 15km trati

Přinášíme Vám rozhovor s Michalem Kučerou - závodníkem, který startoval společně se svou rodinou na všech 5hradech v seriálu Běžíme na hrad 2016 na trati 15 km. Michale, děkujeme za Vaši přízeň a nadšení do zdolávání hradeb hradů po celé České republice. Těšíme se na Vás v nadcházející sezoně BnH 2017!

30.11.2016 Celý článek
POHÁROVÁ SOUTĚŽ 2016

Kromě výsledků, které jste zaběhli v jednotlivých závodech, jsme vyhlašovali i vítěze v rámci celého seriálu Běžíme na hrad! Vyhlašovali jsme Pětku a Patnáctku v celkovém pořadí žen a mužů, zároveň pořadí v jednotlivých věkových kategoriích (J18, AK40, AK50 a AK60+) Podívejte se, jak jste obstáli v Pohárové soutěži Běžíme na hrad 2016!

21.10.2016 Celý článek
Běžíme na hrad na ČT Sport

Dějištěm předposlední zastávky seriálu Běžíme na hrad byl gotický hrad Loket a nechyběla u toho ani ČT Sport!

14.10.2016 Celý článek
Rozhovor s Jurajem Plekancem - absolutní vítěz Patnáctky na hradě Veveří!

Jaký úsek na trati se ti líbil nejvíce? Přišla ti nějaká část trati méně či více obtížná? Trať byla náročná hlavně kvůli tomu, že se často mění povrch, není to vysloveně jenom lesní cesta. Prostě se tam střídá různý povrch, jednou kameny, pak je těžký stoupání ...

6.10.2016 Celý článek