27.4.2018

Velké zahájení seriálu Běžíme na hrad 2018 - v květnu na Točníku!

Text: Petr Pravda

Na jednom z nejkrásnějších českých hradů Točníku začíná 12.5. unikátní rodinný seriál Běžíme na hrad 2018. Běhání, závodění, ale také prohlídka hradu, sprint v brnění a různé soutěže čekají na Točníku, který leží poblíž dálnice D5 mezi Prahou a Plzní.


Po Točníku pak bude seriál Běžíme na hrad pokračovat už pátým rokem na dalších atraktivních českých a moravských hradech - na Bouzově, Veveří, Kunětické hoře a Lokti.


Běžecký den s cílem na hradě Točníku má několik tras na výběr; závod na 5 km, tzv. Pětku a závod na 15 km, tzv. Patnáctku. Děti budou závodit podle věkových kategorií na tratích 100, 300, 600 a 1200 m v blízkém okolí registrace a zázemí závodů. Na děti v cíli pak bude čekat finišerská medaile. Kromě běžeckých tratí je pro děti připravena i Pohádková cesta.


A teď to hlavní. Běžecké trasy "Pětky" a "Patnáctky" vedou krásnou přírodou v okolí hradu Točník s báječnými výhledy na oblast Brdských lesů, nebo se siluetou hradu na horizontu. Trať je zvlněná, převážně vedená v terénu na loukách a lesních cestách.


"Absolutně žádné cíle jsem neměla a na start závodu jsme se postavila po 20 letech. A to díky vašemu projektu," uvedla loni vítězka dlouhého závodu Dita Holan. "Dcera s námi byla od Mexika po Srí Lanku, ale nikdy ne na Točníku, takže mě to nakoplo k tomu, abychom poznali blízké okolí a spojili příjemné s užitečným. Moc se mi líbí celkový koncept. Je to nádherný projekt s ´intelektuálním podtextem´. Program byl fajn, trasa závodu přírodou, ostatní účastníci velmi sympatičtí, prostě, moc pěkný. Absolvovali jsme i prohlídku hradu, Pohádkovou cestu, chůzi na chůdách, apod. Až tedy na možnosti stravování vše super!"


Cíl bude stejně jako loni před hlavní vstupní bránou hradu Točník. Všichni závodníci, kteří doběhnou do cíle Pětky a Patnáctky, tam dostanou na krk finišerskou medaili!


A to není všechno. Za každý vámi uběhnutý kilometr v rámci seriálu Běžíme na hrad poukážeme příspěvek jedné koruny na konto SOS dětské vesničky. Všichni účastníci seriálu tak naším prostřednictvím a svojí účastí přispějí na dobrou věc.


S naším partnerem, Hypoteční bankou, jsme pro vás připravili také soutěž – Rodinný běh Hypoteční banky, k němuž se může přihlásit jakákoliv rodina. Jedinou podmínkou pro registraci je, že alespoň jeden z členů rodiny musí být mladší 15 let. Vyhrává ta rodina, která dosáhne nejlepšího hodnocení, jež se určuje jako součet tří nejlepších dosažených pořadí členů týmu.


Ale připravena je i trať s nádechem středověku – Čtvrtkilák v brnění. Také jste již někdy přemýšleli, jak že to ve středověku ti borci dělali, když celý den trávili v brnění, běhali po bitevním poli a ještě v tom museli válčit? Oblékneme na vás těch zhruba 15 kilo železa, do ruky vám dáme halapartnu s praporcem a změříme vám poctivý Čtvrtkilák. Pohlédnout do středověku budete také moct v době zpracovávání výsledků dětských závodů, kdy probíhá například interaktivní šermířské vystoupení.


Mimochodem víte o tom, že jedním ze symbolů krále Václava IV., zakladatele Točníku, byl  ledňáček, který je na Točníku rovněž k vidění? Prý to je znamení tajného  řádu a údajně má symbolizovat zmrtvýchvstání za pomoci živé vody.


V roce 2003 tu také britská BBC točila dokumentární film o životě anglického krále Karla II.Stuarta. Byl to asi pěkný "vykuk". Falšoval data listin,  se sedmi ženami měl 15 nemanželských dětí a nechal popravit tři muže, kteří už byli dávno předtím mrtví.


Registrace k závodu na Točníku začínají v 9:30 hod. na fotbalovém hřišti v obci v podhradí, kde je připraven od 10 hodin bohatý soutěžní program pro děti (Pohádková cesta) a pro všechny registrované pak i soutěžní kvíz Tajemství hradu. Prvních 250 registrovaných na Pětku a Patnáctku obdrží zdarma seriálové tričko od partnera KILPI. Všichni registrovaní účastníci mají slevu na vstupném na hrad Točník – děti do 15 let mají vstup zdarma, ostatní za 55 Kč.


Časový program Běžíme na hrad Točník:

9:30    začínají registrace závodníků

10:00  začátek Pohádkové cesty

11:00 start Dětských závodů – 100 m

11:15  start závodu na 300 m

11:30  start závodu na 600 m

11:45  start závodu na 1200 m

12:15  vyhlášení dětských závodů

13:00 start PĚTKY

14:30 start PATNÁCTKY

16:00  konec Pohádkové cesty

16:30  vyhlášení odpoledních závodů


Stále se můžete registrovat, tak to nepropásněte a na viděnou na Točníku! 


Hlavním mediálním partnerem seriálu Běžíme na hrad je běhej.com