27.4.2017

Trať s nádechem středověku – Čtvrtkilák v brnění

Také jste již někdy přemýšleli, jak že to ve středověku ti borci vlastně dělali, když celý den trávili v brnění, běhali po bitevním poli a ještě v tom museli válčit? Kdo ví, jak často ho sundávali na noc.

Nyní o tom již nemusíte jenom přemýšlet, ale můžete si to na Běžíme na hrad sami přímo vyzkoušet. Oblékneme na vás těch zhruba 15 kilo železa, do ruky vám dáme halapartnu s praporcem a změříme vám poctivý Čtvrtkilák. Vždy v průběhu každé ze zastávek seriálu a potom i za celý ročník budeme hledat ty nejrychlejší rytíře nebo rytířky. Zcela jistě si při těchto závodech v chrastícím dresu užijete zasloužený obdiv. Nakonec takovou fotku v brnění s potem na čele jen tak někde nepořídíte. Tak začněte trénovat. Dobrou zprávou pro vás je, že brnění budete mít jen od pasu nahoru a na hlavu k tomu dostanete opravdovou středověkou přilbu. Na nohách si necháte klidně ty nejlepší závodky, ať ten čas stojí za to. Halapartnou s praporcem pak můžete mávat svým fanouškům nebo rodině.

Všechno je potřeba také dobře otestovat a tak jsme poprosili kamaráda Petra, který vše poctivě vyzkoušel … Jeho časy vám neprozradíme, nechte se překvapit a možná nakonec překvapíte nejen sami sebe. Petr se s vámi podělil o své pocity z toho testování, tady jsou:

„Je to zážitek si to brnění vůbec zkusit, bez pážete by šel rytíř do bitvy asi polonahý, protože sám si to neoblékne. Myslel jsem, že budu v tom brnění neohrabanější, ale pohyb byl relativně v pohodě. Běh byl trochu těžší - je to přece jenom tak odhadem 15 kilo. Horší to bylo s tím praporem, ten se musí držet oběma rukama a tak člověk nemůže vyrovnávat. Těch 250 metrů bohatě stačilo, strávit v tom celý den a ještě k tomu bojovat si neumím představit.

Dejte si pozor a přilbu pečlivě vypodložte třeba vlastní čepicí, ať pořádně drží. Poprvé jsem to podcenil a když vám spadne do čela vidíte si tak maximálně na špičky bot.“

Tak se na vás těšíme už na Točníku a jsme zvědaví, kdo všechno z vás do toho půjde.