18.4.2018

Tomáš Zahálka...od bosé turistiky po bosé ultraběhy

Tomáš Zahálka je dalším českým unikátním běžcem, kterému jsme položili nějaké 
ty otázky. Pravděpodobně jste o něm už slyšeli nebo ho na některém ze závodů dokonce 
i potkali. Jeho osobitý styl v podobě kiltu a bosých noh je věhlasný. Proč vlastně běhá bos 
a zda letos poběží na některý z hradů se dočtete níže.


Jak dlouho běháš a co tě k běhu přivedlo? Proč vlastně běháš bos?

Nejdříve jsem začal bosky chodit na turistiku, z klasických bot mě bolelo kdeco, kyčle a tak. Začal jsem tím, že jsem si boty sundal jen na příjemném měkkém povrchu a postupně se dopracoval k celým výletům naboso. Sice jsem ze začátku cítil svaly, o kterých jsem ani nevěděl, že mám, ale jinak to byl bosky fajn pocit. Do roku 2013 mě ani nenapadlo běhat, ve škole jsem byl vyložený běžecký outsider. Stačilo ale jedno hecnutí v hospodě, že deset kilometrů uběhne každý. Opatřil jsem si startovní číslo a začal usilovně trénovat, teda jednou celé tři km a jednou skoro 5 km. Nechtěl jsem se zatěžovat sháněním zbytečností jako speciálního běžeckého oblečení a běžeckých bot. Ve škole mi to v botách stejně nikdy neběželo a po maximálně třista metrech mě začalo píchat v boku a nemohl jsem popadnout dech...A tak se stalo, že čtrnáct dní po sešlosti v hospodě jsem stál na startu Běchovické desítky. Prvních bosých 10 km jsem uběhl za 56:46. 

 

Liší se technika „běhu bos“ a „technika běhu s botami“? Věnuješ nějakou speciální péči tvým chodidlům?

Ano, bosky se našlapuje víc na přední část chodidla. Tvrdě přes patu jako v odpružených botách to moc dlouho nejde. Občasný nepříznivý terén, především šutry, donutí ale i mě čas od času nazout boty. Oblíbil jsem si „bosé boty“ Leguano Aktiv. Chodidla v nich, díky jejich ohebnosti mohou mnohem přirozeněji pracovat. Co se týče techniky běhu v nich, tam je to tak mezi, blíže běhu naboso. Styl dopadu se postupně přesouvá díky absenci tlumení na střední část chodila. V „bosých botech“ a bosky ucítíte lýtka. Nějakou speciální péči ne, ale asi bych občas měl. 

 

Jaký máš tréninkový plán, pokud nějaký máš? (kolik cca km za týden naběháš?)

Zatím žádný nemám, občas běžím i s kamarády 20-50km, občas kilák do obchodu. Někdy 100, někdy ale málo často 400 km měsíčně. Jako třeba při sedmi maratonech v sedmi dnech, na Moravském ultramaratonu .

 

Jaké typy závodů běháš a jaká je nejdelší trať, kterou jsi zaběhl? Kolik závodů za sezonu objedeš?

Běhám od dvou mil přes maratony po ultra, silnici i terén. Asi proto mi žádná vzdálenost nejde nijak rychle. Nejdelší byl závod na 151 kilometrů, to jsem ale po 30ti hodinách už usínal. Poměrně pohodových bylo vloni 107 kilometrů z Kácova do Prahy, s převýšením 3400 metrů. Trasa z Kácova do Prahy má dvě varianty, trasu A a trasu B. Já zvolil právě trasu B se 107 kilometry, nejsem totiž zas takový masochista, abych vyběhl na trasu A, která má dobrých 170 kilometrů, nechtěl jsem na trati znovu usnout. A pokud vás zajímá, jak výbava pro stokilometrový závod může vypadat, rád se podělím (už jsem od ostatních okoukal). V hlavní výbavě nechybí trailový batůžek, litr vody, menší svačina, termofólie, tričko navíc, záložní ponožky, baterie do čelovky a dvě menší powerbanky. 

Se seriálem Běžíme na hrad jsi v loňském roce 2017 vyběhl na Kunětickou horu, jak bys zhodnotil zážitek z tohoto závodu?

Kuňka je taková pohodová klasika, nejlepší je závěrečné stoupání na hrad. Ještě jsem běžel obě trati na hrad Bouzov, kratší měla lepší spád. Na kratší jsem bosky obsadil 4. místo v kategorii. Obout se, byla by to bedna :D Za vyzkoušení stojí čtvrtkilák v brnění.


Podíváš se i letos s námi na nějaký jiný hrad našeho seriálu?

Možná na Točník a chtěl bych zkusit Loket. A třeba nějaký další :)


Kdybys měl vybrat jeden běžecký tip pro naše účastníky, co bys jim
poradil?

Zkuste v rámci regenerace i běh naboso, ale na příjemném povrchu. Nedávno jsem běžel na Lysou horu (foto v Kilpi), šutry a místy ještě led a sníh, tohle ideální začátek není. Nebo zkuste také běh v sukni, kiltu, ale to nechám na každém. 

 

Děkujeme Tomášovi!

Tým Běžíme na hrad