21.5.2017

Seriálový start na Točníku v báječné atmosféře + výsledky ze závodu

Letošní premiérový závod seriálu Běžíme na hrad na Točníku přivítala zatažená obloha, která především ráno hrozila deštěm. Svatý Petr byl nakonec ke všem účastníkům přívětivý a vodu nechal zamknutou v mracích. Relativně chladnější počasí kolem 15°C bylo nakonec ale především pro běžce na odpoledních tratích příjemné.

Celý den plný zábavy a závodění si užilo celkem více jak 600 registrovaných, kteří se účastnili dětských závodů, Pohádkové cesty nebo odpoledních závodů Pětky a Patnáctky. Mezi účastníky jednotlivých závodů se objevil i Roman Šebrle s rodinkou. Roman nakonec okusil i naši novinku Čtvrtkilák v brnění a protože byl v brnění nejrychlejším z rytířů, tak by mu patrně ani nevadilo, kdyby k desetiboji přibyla i jedenáctá disciplína ze seriálu Běžíme na hrad. Kromě něj běželo v brnění dalších zhruba dvacet odvážlivců, kteří tento chrastící závod vyzkoušeli na vlastní kůži také. Když už jsme u těch výsledků, tak Roman v závodě na 5 km obsadil velmi slušné 7. místo.

Po dopoledním dětském zápolení na čtyřech různě dlouhých tratích se po obědě vydali na svoji trať nejprve závodníci na trati Pětky. Přesná délka trati byla 5.570 m a se stoupáním téměř 200m, neměla nijak rychlý profil, nicméně dosažené časy v cíli byly velmi kvalitní. Vítězem závodu se stal Václav Vandrovec (Best4Run tým) v čase 20:58 a vítězkou Tereza Svobodová (Spartak Praha 4) za 27:47,1. Ve 14.30 potom startovala Patnáctka s délkou tratě 14.920m a s 360 nastoupanými metry. Trať by se dala popsat jako běh přes čtyři kopce. Oproti Pětce, která byla v podstatě kontinuálním pozvolným stoupáním proloženým s jedním volným seběhem na prvním kilometru trati a dlouhou rovinou po poli na kraji lesa mezi třetím a čtvrtým kilometrem, byla Patnáctka o poznání členitější a běžeckou výkonnost opravdu pořádně prověřila. V Patnáctce nakonec vyhrál Ondřej Jadlovský za velmi hezkých 1:03:38,4 a překonal o 12 vteřin loňský vítězný čas Jiřího Kecksteina. Mezi ženami zvítězila Dita Holan 1:08:43,9, která byla rychlejší než loňská vítězka Svatoslava Kacířová o více jak 31 vteřin. Hlavní patnáctikilometrová trať tak zaznamenala v obou kategoriích rekordní zápisy.

V cíli u brány hradu Točník, kde obdrželi finišerské medaile, v podstatě všichni popisovali tratě sice jako náročné, nicméně moc hezké s krásnými panoramatickými výhledy na Brdy, nebo na samotný hrad. Z vyslechnutých rozhovorů mezi závodníky tak vyznívalo, že se tratě na Točníku opravdu líbily.

Kromě dětských závodů a Pětky a Patnáctky byly vyhodnoceny i týmy, které se zúčastnily Rodinného běhu Hypoteční banky. První místo obsadil rodinný tým Čerti, druzí byli Smetana Team a třetí MP3 Novotní. Premiérový středověký závod – Čtvrtkilák v brnění vyhrál Roman Šebrle za 0:46 min, o druhé a třetí místo se shodně podělili Radek Votava a Jiří Aulický s časem 0:51min.

Všichni, kdo navštívili Točník, si užili i rozsáhlý doprovodný program, zejména Pohádkovou cestu, kde děti plnily řadu dovednostních úkolů. Pobavila šermířská vystoupení skupiny historického šermu Carpe Diem. Děti celý den bavil sob KILPI a ve stánku Hypoteční banky si mohly nechat namalovat na obličej cokoliv je napadlo. Start a zázemí všech závodů byl stejně jako v předchozích letech na fotbalovém hřišti v centru obce Točník, pod věží hradu Žebrák a s kulisou hradu Točník na kopci. Cíl Pětky a Patnáctky byl, jak jinak, na hradě.

Další závod seriálu bude hostit již v sobotu 3. 6. moravský klenot, hrad Bouzov, na kterém se točila řada českých pohádek.

Výsledky:

15 km muži: 1. Ondřej Jadlovský 1:03:38,4; 2. Jiří Hofman 1:04:20,2 3. David Elicer (Měnín) 1:04:54,4

15 km ženy: 1. Dita Holan 1:08:43,9; 2. Markéta Hofmanová 1:15:11,7; 3. Kateřina Hulinová 1:16:22,2

5 km muži: 1. Václav Vandrovec (Best4Run tým) 20:58,7; 2. Jan Čížek (SRTG Nové Strašecí) 24:34,4;  3. Jaroslav Kruba 25:02

5 km ženy: 1. Tereza Svobodová (Spartak Praha 4) 27:47,1; 2. Kateřina Nižňanová 28:31,8; 3. Martina Urbanová 28:40,1

Hlavním mediálním partnerem akce je  Běhej.com.