9.4.2018

Miloš Škorpil radí..."Běž pomalu!"

Sezóna 2018 nám pomalu začíná, Točník se blíží a my jsme se obrátili na českého odborníka na dlouhé tratě a běžeckého trenéra, Miloše Škorpila. Milošovi jsme položili pár otázek, které vám i třeba pomohou s přípravou pro zdolání "našich hradů". 


Jaký běžecký tip máš pro účastníky seriálu Běžíme na hrad, kteří by chtěli zlepšit svůj běžecký výkon?

Běž pomalu! :).

Vím, zní to jako, že jsem spadnul z nějakého cimbuří rovnou na hlavičku, ale je to asi ta nejlepší rada, kterou mohu většině účastníků dát. Ale aby to nevypadalo jako, že si dělám, z účastníků běžeckého seriálu Běžíme na hrad, legraci, tak vysvětlím, co tím myslím.

Myslím tím to, aby nepřepálili začátek, aby od startu nevyrazili, jako když je honí roj včel, ale rozeběhli se pomaleji, nebo se před vlastním závodem zahřáli a hlavně rozdýchali, aby se jim rozeběhl metabolizmus laktátu, a laktát se jim hned od prvních metrů (vlivem přepáleného tempa, nezačal usazovat ve svalech. Následkem čehož svaly a běžec či běžkyně tuhnou a tuhnou a tuhnou, až ztuhnou docela a závěr závodu je pro ně velmi obtížný. Zatím co, když se před závodem rozběhají a rozdýchají, nebo vyběhnou první kilometr volněji (a rozehřejí a rozdýchají se během něj), tak v závěru závodu se jim poběží mnohem lehčeji a ne jako by na sobě měli rytířské brnění, což je v Běžíme na hrad samostatná disciplína, takže není třeba spojovat s hlavním závodem.


Jaká a jak dlouhá příprava (popř. tréninkový plán), dle tebe, je třeba pro běžce začátečníka, aby mohl s námi vyběhnout na některý z našich hradů a při tom by si závod i užil?

Tak, ideální by bylo se připravovat celou zimu a také záleží, zda poběží delší nebo kratší trať. Na kratší bych doporučoval, trénovat alespoň 2 měsíce, na delší pak alespoň 3 měsíce, a pak dodržet to, co jsem psal ve své první odpovědi. Ještě bych doplnil, že nemusí běhat každý den, ale stačí 3 – 4 běžecké tréninky týdně, a to u obou tratí.


S jakými největšími chybami, které rekreační běžci dělají, jsi se setkal?

Tak asi největší chyba, kterou registruji v celé svojí trenérské kariéře (což je více jak 50 let), je to, že lidé přepálí tempo. Prostě od startu vyrazí, jako k ohni (nebo od ohně) a dokud jim síly stačí nebo dokud jim nedojde dech, tak se snaží to tempo udržet. A tohle aplikují jak v závodech, tak i na tréninku s tím, že to přeci jednou musí zlomit. Bohužel, ten kdo se vždy zlomí, jsou oni sami, neboť existuje jedno absolutní pravidlo, které říká: Nikdy nejsme schopni udýchat tempo, tempo musíme vždy přizpůsobit tomu, co jsme schopni udýchat!

Další častou chybou je běžecký styl, který má špatný cca 90% lidí, kteří dnes běhají, ale to už by bylo na delší přednášku.


Se seriálem Běžíme na hrad jsi v loňském roce 2017 vyběhl na hrad Loket, jaký byl tvůj zážitek ze závodu? Co tě na našem seriálu lákalo, že jsi se rozhodl s námi strávit jeden ze sobotních dnů?

Tak můj největší zážitek byl, že jsem se konečně alespoň na jeden závod seriálu dostal, protože se mi líbí, jak a pro koho je seriál pořádán. Že v jeho rámci se rodiny s dětmi dostanou za historií a zároveň si zasportují, což oboje považuji za dosti důležité v životě člověka. A pak se mi líbí, že děti mohou vidět rodiče, jak se tuží, a jenom je nesekýrují a rodiče mohou podpořit děti a zároveň ti i ti vidí, že pohyb není nic, za co bychom se měli stydět, ba naopak, je to něco, co nám pomáhá žít a být nad věcí. 


Mimo jiné se věnuješ psaní knih s běžeckou tematikou, jednou z posledních tvých knih je „Modrá knížka o běhání a životě“. Prozradíš nám, zda se můžeme těšit na nové čtení i v letošním roce? Popřípadě, na co se můžeme těšit?

No to si pište :). 20. dubna nám vychází s Pavlem Kosorinem další knížka, která se jmenuje: Běž a nepřestávej nebo také Evangelium pohybu. Knížka je motivační, jak už z názvu vyplývá, ale je i praktická, je v ní popsán správný běžecký styl a jsou v ní tréninkové plány, které zrovna účastníky seriálu Běž na hrad, mohou připravit na to, aby si každý jeden závod seriálu užili, a ne on je.


Sdílí tvá manželka Dana stejnou vášen pro běhání jako ty? Přemýšlel jsi, že byste letos některý z našich hradů zdolali společně?

Haha :). Dana spíš ráda cvičí  - posiluje a formuje svojí postavu (no ženská) :). V rámci tréninku však taky běhá, ale je pravda, že běžecké závody jí nelákají, takže jí asi na žádný závod nezlákám. A protože, já mám během běžecké sezóny poměrně nadupaný program, tak budu moc rád, když se mi podaří vydat se zase alespoň do Lokte, když už to mám ze Sokolova, kde bydlím jen 10 km.


Děkujeme Milošovi Škorpilovi!

Váš tým Běžíme na hrad