13.9.2017

Kdo doběhl na Kuňku, měl nejhezčí výhled z celého seriálu

Předposlední zastávka letošního seriálu nabídla výběh na téměř jediný snad nejvyšší kopec v širokém okolí. Hrad Kunětická hora je dominantou celé nížiny mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Kdo tedy v rámci Pětky a Patnáctky doběhl až k hradbám hradu, ten si užil výhled, který snad jiný z hradů v seriálu nenabízí. Běžci na obou odpoledních tratích tak měli nejdřív na očích samotný hrad, kolem kterého obíhali dokola a následně zažili pohled na okolní hory na obzoru.

Počasí tentokrát bylo přívětivé, doslova běžecké. Jenom v jednu chvilku to vypadalo, že snad i bude pršet, ale nakonec voda zůstala v mracích a před koncem závodního dne opět vysvitlo sluníčko.

O dopolední program se postaraly dětské závody. Všechny tratě na 100, 300, 600 a 1200 metrů byly opět vyznačeny v těsném okolí zázemí a kromě stovky zavedly malé závodníky do přilehlého sadu. Závodníci na 1200m už měly trať zčásti krosovou a proběhli se i do okolního lesa lehce z kopce a do kopce. Před vyhlášením dopoledních závodů si připravila své vystoupení skupina historického šermu Duellanti a připraven byl opět Čtvrtkilák v brnění. Od rána byla pro děti připravena i Pohádková cesta, která končila těsně pod hradem a tak i malí účastníci několika zastávek s pohádkou se museli vydrápat k hradbám hradu.

Pětka i Patnáctka na Kunětické hoře nabízejí jedny z nejméně členitých tratích v rámci celého roku. A do závěrečných necelých dvou kilometrů je trať vedená vesměs po rovině přes okolní louky, pole ale také skrz chatovou kolonii v borovém lese. Tratě tedy nabízely relativně rychlý čas, který mohly ohrozit snad jenom závěrečné dva kopečky. Jeden před opětovným návratem do zázemí závodu a druhý při závěrečném šestisetmetrovém výběhu k bráně hradu, na které závodníci překonávali necelých 60m převýšení.

Pětka měřila tentokrát 4.900m a celkové převýšení na trati se blížilo 110metrům. Na trati Patnáctky, ze které se tentokrát stala v předvečer závodu Třináctka, závodníci překonávali celkem téměř 170metrů. Na trati původní Patnáctky nám do původní trasy vstoupilo pole řepy, kterým se opravdu nedalo běžet a byť jsme se celé dvě hodiny snažili ty téměř dva kilometry nahradit, tak se nám to nakonec nepovedlo a trať se musela zkrátit. Bylo zajímavé poslouchat ty rozdílné názory, kdy jedněm to přišlo vhod a jiní smutnili nad zkrácením. Každopádně díky zkrácení se z Kunětické Patnáctky stal nejrychlejší závod. Příjemným zjištěním po předchozích závodech bylo, že po avizovaném riziku přeznačení tratě, tentokrát zůstala jak Pětka, tak i Patnáctka netknutá a ze závodů se tak nemusel stát orientační závod.

 

Výsledky:
15 km muži:
1. Alberto Riciu (Hvězda Pardubice) 54:08,8; 2. Ondřej Brada 54:35,1; 3. Tomáš Wolf (Sokol Hoření Paseky) 55:15,1

15 km ženy: 1. Alena Bojanovská (Žďár nad Sázavou) 1:04:03,1; 2. Kateřina Melecká 1:10:12,8; 3. Alena Ciencialová 1:10:49,6

5 km muži: 1. Petr Tall (Pivovar Moucha) 19:07,4; 2. Lubomír Jadrný (Iscarex Česká Třebová) 20:10,7; 3. Václav Kahl (Předměřice) 20:30,4

5 km ženy: 1. Petra Lukešová 24:16,4; 2. Petra Novotná (MP3 Novásci) 24:30,1; 3. Tereza Novotná 24:52,1

Hlavním mediálním partnerem akce je magazín Běhej.com.

 

Kompletní výsledky všech závodů můžete nalézt zde:

https://www.stopnito.cz/vysledky-zavodu/124